• esto_2016.JPG
joomla fanbox module joomla

Saaremaa 1944/2016 (Estonia)

 

"Od dwóch dni padał ulewny deszcz. W naszych głowach na dobre zapanował dźwięk uderzających kropel wody o dach namiotu, o nasze pałatki, o stalowe hełmy. Nasze buty były przemoczone totalnie. Równie dobrze moglibyśmy biegać na bosaka w tym "bagnie". Naszą jednostkę rozmieszczono na polance, którą przecinało kilka samosiejek sosny.
Były to nasze jedyne osłony terenu. Do okoła było słychać głuche dudnienie artylerii. A u nas nic.
Ktoś kiedyś powiedział, że na wojnie najgorsze jest czekanie. Siedzieliśmy skuleni w większym namiocie, w którym było tak napalone, że nie można było zobaczyć nikogo z dwóch metrów. W wilgotnych mundurach przesiąkniętych dymem papierosowym czekaliśmy na nieznane. Ktoś mocował się z działem, które zaklinowało się w błocie, ktoś przerzucał worki  na stanowisku bojowym... Nagle cały ten dźwięk monotonnych kropli deszczu, palenia papierosów i wyczekiwania przerwał krzyk. Sowieci zdążyli wykorzystać fatalną pogodę i udało im się dokonać desantu na wybrzeże wyspy Saaremaa. Wszyscy zerwali się do góry i ruszyli biegiem na stanowiska bojowe. Ostrzeliwały nas sowieckie moździerze. Załoga dopadła w pośpiechu swojego działa i kiedy tylko z wiatrem usłyszeliśmy komendę: "Feuer!" Powietrze  rozdarł ogromny huk wystrzeliwanego pocisku z naszego PAK40... "
14.08.2016 w miejscowości Orissaare na wyspie Saarema Grupa Rekonstrukcji Historycznej Allenstein wzięła udział w inscenizacji walk o największą estońską wyspę na Bałtyku. Była to rekonstrukcja desantu sowieckiego w okolicach Orissaare w październiku 1944 roku. Inscenizacja odbyła się przy obfitych opadach deszczu. Jednak nawet tak bezlitosna pogoda nie odstraszyła estońskich widzów, którzy licznie przybyli zobaczyć widowisko. W inscenizacji brały udział grupy rekonstrukcyjne z wielu krajów, m.in. z Estonii, Rosji, Białorusi, Łotwy oraz Polski. Szczególne brawa należą się właśnie wszystkim rekonstruktorom, którzy mimo tak paskudnej pogody stanęli na wysokości zadania i dali pokaz wspaniałego widowiska. Szczególnie pragniemy podziękować organizatorom całej imprezy. Był to dla nas wyjątkowy wyjazd ze względów historycznych. Wyspy Saaremy broniła 23 Dywizja Piechoty WH, którą sekcja WH GRH Allenstein docelowo odtwarza. To był nasz drugi wyjazd na Saareme - mamy nadzieję, że będzie to dla nas impreza cykliczna.
 

fot. QKASKA

fot. A.T.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1   

DrukujE-mail