• esto_2016.JPG
joomla fanbox module joomla

Inscenizacja w Dobrej 2016

 „... Byliśmy już w pościgu od ponad dwóch tygodni. Mijaliśmy rozbitych Niemców to z lewego skrzydła, to z prawego. Nie strzelali. Uciekali bez sprzętu, który porzucili. Dotarła do nas informacja, że przed nami znajduje się pozycja, którą Niemcy mogą wykorzystać jako wschodni przyczółek na Bugu."

Mijaliśmy rozbitych Niemców to z lewego skrzydła, to z prawego. Nie strzelali. Uciekali bez sprzętu, który porzucili. Dotarła do nas informacja, że przed nami znajduje się pozycja, którą Niemcy mogą wykorzystać jako wschodni przyczółek na Bugu.

Należało jak najszybciej zająć pozycje, których wróg jeszcze nie zdążył obsadzić. Bo dotarciu na miejsce okazało się, że Niemcy starali się utworzyć prowizoryczne stanowisko obronne. Postanowiliśmy więc zaciągnąć „języka”. Udało nam się „upolować” jednego z nieuważnych piechurów niemieckich, który nie spodziewając się nas poszedł za potrzebą. Wdaliśmy się w szamotaninę, Niemiec, zdesperowany wrzeszczał i szamotał się. Między nami pojawiło się rozluźnienie, ponieważ jego komani nawet nie zauważyli, że zniknął im jeden człowiek. „Germaniec” jednak wykorzystał sytuację naszej chwilowej nieuwagi i zaczął wiać do swoich. Nie uciekł zbyt daleko. Dwa wymierzone strzały z Mosina powaliły go na ziemię. W tym momencie rozpętała się burza. Padł na nas grad kul od strony niemieckiej. Nie zebrane, wysuszone siano zamieniło się w ogień, który w połączeniu z fruwającym w powietrzu ustrojstwem zaczął trawić wszystko dookoła.”

 

Dnia 18.06 b.r. Stowarzyszenie GRH „Allenstein” zorganizowało inscenizację w miejscowości Dobra (powiat turecki). Rekontruktorzy odtwarzali na polu wydarzenia z lipca 1944 roku, kiedy to wojska sowieckie pędziły w stronę zachodnią. Była to ogromna operacja Bagration, podczas której Armia Czerwona odrzuciła Wehrmacht 600 km na zachód docierając nad brzegi Wisły. Jako, że inscenizacja odbywała się w okolicach rzeki Warty, scenariusz historyczny usytuowaliśmy w rejonie rzeki Bug, lipiec 1944 rok.

Fot. ATM

Dawid Mączyński

 

Podziękowania dla Władz gminy Dobra za gościnę, oraz dla strażaków, którzy dość szybko uporali się z pożarem wywołanym przez pirotechnikę. Upalne słońce, ogień i dym dał naprawdę dużo realizmu podczas inscenizacji. Nie tylko widzom, ale również rekonstruktorom.

Obszerniejsze relacje z inscenizacji znajdziecie Państwo poniżej:

- http://www.turek.net.pl/telewizja/19146-wideo-ryk-quadow-i-zolnierska-walka-na-dniach-dobrej

 

- http://www.turek.net.pl/fotogaleria/19141-trwaja-dni-dobrej-historyczna-incenizacja-i-terenowa-przeprawa-quadow-juz-za-nam/foto-85282#foto

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1  
 

DrukujE-mail